III.Ogólna koncepcja funkcjonalno-użytkowa zagospodarowania terenu / Analiza możliwych sposobów zagospodarowania terenu / UWARUNKOWANIA

Walory ekonomiczne przestrzeni

Obszar którego dotyczy niniejsze opracowanie zajmuje ponad 130 hektarów. Jest to niebagatelna ilość terenów o potencjalnym charakterze inwestycyjnym dla gminy.

Należy rozważyć i poddać analizie jaki charakter inwestycji jest wskazany na tym terenie i jakiego rodzaju inwestycje najlepiej wykorzystają unikatowy na skalę światową potencjał terenu wynikający z jego przeszłości

Analiza ekonomiczna terenu była jednym z kryteriów jakie wzięto pod uwagę przy tworzeniu planu miejscowego. Jak napisaliśmy w poprzednim punkcie w kilku miejscach proponujemy poprawki które naszym zdaniem polepszą wykorzystanie endogenicznego potencjału terenu.

Niewielkie zmniejszenie terenów przemysłowych w otoczeniu dawnej fabryki pozwoli na bardziej efektywny i spójny rozwój innych funkcji które lepiej wykorzystują potencjał i uwarunkowania historyczne i przyrodnicze.

Innym aspektem branym pod uwagę przy ocenie walorów ekonomicznych terenu jest obecny stan jego zagospodarowania. Należy liczyć się z tym że przekształcenie stanu istniejącego na przydatny na cele przemysłowe będzie się wiązał z ogromnymi nakładami na prace rozbiórkowe, szczególnie mając na uwadze istnienie nieznanych, niezinwentaryzowanych w żaden sposób instalacji i budowli podziemnych.